Triger Kayışı Nedir?

Triger Kayışı Nedir?

Bu eleman, motorun düzgün çalışması bakımında büyük bir rol üstlenir. Triger kayışı, genellikle kauçuk ve güçlü liflerden imal edildiği için yapısı oldukça esnek ve dayanıklıdır. Fakat triger kayışının, zamanla aşınma ve yıpranma gibi durumlar ile karşı karşıya kalması da mümkündür. Aşırı gerilme, yüksek sıcaklık değerleri ve uzun süreli kullanımlar, kayışın ömrünü kısaltmak açısından etkin rol oynar. 
 

Triger Kayışı Nedir?

Triger Kayışı Değişimi Neden Yapılır?

Triger Kayışı Değişimi Neden Yapılır?

Kayışın aşınması veya herhangi bir hasar ile karşı karşıya kalması sonucu motor düzgün çalışmayabilir. Bu duruma engel olmak için triger kayışı değişimi yapılır. Aşınmış veya hasar görmüş bir kayış, motorun zamanlamasını bozar ve bu durum ciddi motor hasarlarına sebebiyet verebilir. Ciddi motor hasarları ise, onarımı oldukça maliyetli tamir uygulamalarını gerekli kılar. 
 
Peki triger kayışı ne sıklıkla değiştirilmelidir? Bu sorunun cevabının araç üreticisinin önerilerine bağlı olarak değiştiğini söyleyebiliriz. Genellikle 60.000 ile 100.000 kilometre arasında değişim aralığı önerildiğini görüyoruz fakat aracın kullanma koşulları ve kayışın malzeme kalitesi gibi pek çok unsurun bu süreyi değiştirebildiği de unutulmamalıdır. Düzenli bakım ve kontroller sayesinde, değişim zamanının gelip gelmediği kolayca anlaşılabilmektedir.
 

Triger Kayışı Değişimi Neden Yapılır?

Triger Kayışı Değiştirilmezse Ne Olur?

Triger Kayışı Değiştirilmezse Ne Olur?

Triger kayışının değiştirilmemesi, kayışın kopması ya da diş atlaması gibi durumlara yol açabilir. Valfler ve pistonlar arasında çarpışma meydana gelmesine neden olan bu durum motor aksamlarının ciddi hasarlar almasına yol açar. Bu tarz bir motor hasarının komple motor değişimi gerektirebileceği ve bunun çok yüksek maliyetlere denk düşeceği unutmamalıdır.
 

Triger Kayışı Değiştirilmezse Ne Olur?

Triger Kayışı Değişimi Nasıl Yapılır?

Triger Kayışı Değişimi Nasıl Yapılır?

Triger kayışı değişimi, bir uzman tarafından yapılması gereken karmaşık bir işlemdir. Öncelikle, işleme başlamadan evvel motor soğutulur ve araç güvenli biçimde kaldırılır. Triger kayışına ulaşabilmek için motorun kapakları ve gerekli diğer bileşenler yerinden çıkarılır. Kayışın üzerindeki gergi ve kasnaklar gevşetilerek eski kayış yerinden sökülür. İlgili bileşenler incelenerek aşınmış veya hasar görmüş bileşenler var ise değişim işlemine gidilir. Değişimin hemen sonrasında yeni triger kayışı, üretici talimatlarına uygun biçimde tekrar yerine sabitlenir. Yeni kayışın yerleştirilmesinin ardından, motor birkaç kez döndürülerek kayışın doğru oturup oturmadığı kontrol edilmelidir. Son aşamada motor çalıştırılarak zamanlama ve kayışın performansı test edilir ve işlem tamamlanır.
 

Triger Kayışı Değişimi Nasıl Yapılır?